Centrální rekuperace

Centrální rekuperace je moderní vzduchotechnické zařízení, které umožní větrání v celém domě současně a to spuštěním z jednoho místa. 

Jedním tlačítkem zahájíte výměnu vzduchu v celém domě. Jednotka současně přisává čerstvý vzduch z venku a současně odvádí použitý vydýchaný vzduch zevnitř. Přiváděný vzduch je plný kyslíku a použitý vzduch je naopak plný škodlivého CO2 a pachů.

Pro dokonalost je přiváděný vzduch zvenku ohříván vzduchem odchozím. Oba vzduchy se nepotkají (nemýchají) a jen přes tenké membrány si předají teplo. Takže větráte, máte doma čerstvý vzduch plný kyslíku a přitom ztratíte jen 7% tepla, protože předavač tepla "rekuperátor" dnes umí pracovat s až 93% účinností.

Což je sice hodnota měřená při pomalém větrání, ale v reálu větráte s únikem jen 10-30% tepla. Což je hodně úsporné.

A ten čerstvý vzduch v místnosti oceníte nejen z pohledu vašeho pocitu, ale i z pohledu vašeho zdraví. Například spaní při zapnuté rekuperaci se může přirovnat se spaním v přírodě, nebo při otevřeném okně. A přitom větráte zcela potichu, trvale a neslyšíte z venku žádný hluk. V konečné fázi máte ještě vzduch v domě přefiltrovaný, vyčištěný od prachu, pilu atd. 

Rekuperační jednotky budou do budoucna nedílnou součástí všech našich domů....